מחשבות על שפע

מחשבות על שפע

השבוע חגגנו יום הולדת לבת שלי. תמיד לקראת יום ההולדת שלה אני נמלאת מחשבות בנושא שפע, מהולות בהלקאה עצמית ונקיפות מצפון.
הטריגר הוא כמובן שאלת השאלות "מה לקנות לה מתנה?", אבל הוא רק מדליק משהו שמעסיק/ מטריד אותי לאורך כל השנה ופוגש אותי בכל מיני צמתים.

>> בעולם של שפע מטורף כמו זה שאנחנו חיות בו ושילדינו גדלים בו, לא באמת חסר לנו משהו מהצרכים הבסיסיים. יש לנו משפחה, חברים, קורת גג, חימום בחורף, מזון, טיפול רפואי, חינוך, לבוש, ועוד הרבה מעבר לזה. ברור שתמיד אפשר יותר, ולחלום זה בחינם, אבל הבייסיק- קיים.

>> ומול השפע האדיר הזה וכל התרבות הצרכנית שהיא חיינו, במיוחד בשנה האחרונה, יש גם מצוקות תהומיות של אנשים בחוסר כל, שבאמת חיים על ציר ה"צריך" כי אין להם בכלל. הפער הזה מקצין כל הזמן והוא בלתי נתפס וקשה להכלה. הוא מעורר אצלי גם כאב וגם אשמה.

>> כמובן שנכנסים פה גם שיקולים של חשיבה סביבתית, ערך שמאוד נוכח בחיינו וחשוב לי. איך מצמצים את טביעת הרגל האקולוגית שלנו עם כל הצרכנות הזו מסביב? כל השפע הזה בסוף יהרוג אותנו…

>> המילה "צרכנות" דומה מאוד למילה "צריך"- זה מטעה. האם אנחנו צורכים רק כי צריכים? האם אנחנו בכלל מחוברים לצרכים? לדעתי מזמן כבר לא, המילה "רוצה" (או "בא לי" או "מגיע לי") החליפה מזמן את המילה "צריך". ובעיקר כשהכל נגיש עד הבית בלחיצת כפתור. בשנים האחרונות אני מנסה להיות יותר מודעת לזה, לשנות חשיבה צרכנית, לשקול היטב לפני קניה לא הכרחית, לחפש יד שניה וכו'. מאבק פנימי להיגמל מהרגלים ישנים.

>> לפעמים אני קונה דברים קטנים לילדה, שמחכים בארון להזדמנות הולמת. ואז אני בדיון עם עצמי: מה עונה להגדרה "הולמת"? האם יום הולדת? חגים? עידוד חמוד ביום קשה? אחרי כמה שיניים נופלות הפיה מפסיקה להגיע? ולמה לא להפציע כמו סנטה קלאוס באמצע שבוע רגיל ולפנק בלי סיבה מיוחדת? אל תצפו למסקנה, כי אין לי תשובה.

>> זה חינוך לצרכנות- לעצמי ולילדה. לתפיסתי, זה חלק מהאחריות שלי כהורה: חינוך לערכים, ללמד אותה להעריך את מה שיש, להכיר תודה, לשמוח בחלקה, לקנות רק מה שבאמת חסר, לוותר על מה שלא חייבים, וכשאפשר- להעביר הלאה לאחרים שאין להם.
חשוב בעיני שנלמד את ילדינו את ההבדל בין צריך ורוצה, נלמד אותןם לסמן מטרה ולחכות לה או להתאמץ עבורה, אם אנחנו נגבש לעצמנו סט ערכים בנושא של שפע וצרכנות, הילדים כבר יקבלו אותם מאיתנו באופן טבעי, מתוך התבוננות והטמעה של ההתנהלות.

אני ממש אשמח אם תשתפו עוד מחשבות שלכןם בנושא שפע ואולי רעיונות שעבדו אצלכןם.

מחשבות על שפע